Zdrowe paznokcie oraz pielęgnacja dłoni to temat bliski każdej, dbającej o swój wygląd kobiecie. Ten aspekt interesuje spore grono osób na całym świecie. Dłonie są naszą wizytówką, a wiele ludzi zwraca uwagę właśnie na tę część ciała jako pierwszą. Paznokcie jeśli są silne, schludne i odpowiednio pomalowane, mogą poprawić nie tylko nasz wygląd, ale również samopoczucie oraz nastrój!

Paznokcie pełnią różne funkcje w naszym organizmie, czasem bardzo specyficzne. Ich odbiegający od normy wygląd może sygnalizować problemy zdrowotne (nawet te bardzo poważne). Jak dbać o tę ważną, lecz często pomijaną część naszego, kobiecego ciała? Czy wiesz, jak odpowiednio pielęgnować paznokcie? Czy przeprowadzasz regularnie zabiegi pielęgnacyjne na dłonie? Sprawdź, jak w 5 prostych krokach możesz o nie zadbać!

zdrowe paznokcie manicure

Piękne i zdrowe paznokcie – unikaj nadmiernej wilgoci i zadbaj o higienę

Wilgoć oraz nagromadzony brud może spowodować poważne problemy z paznokciami. Wiedziałaś o tym fakcie? Dzieje się tak, ponieważ wilgotne (niesprzyjające) środowisko jest idealnym miejscem do rozwijania się bakterii oraz grzybów. Zdaje sobie sprawę, że brzmi to strasznie, jednak warto o tym pamiętać!

Aby zapobiec takim problemom, staraj się unikać długotrwałego i nadmiernego moczenia rąk w wodzie. Ponadto, zawsze po kąpieli dokładniej osuszaj dłonie i paznokcie, a kiedy sprzątasz czy myjesz okna- załóż odpowiednio dopasowane gumowe rękawiczki (albo lateksowe). Jeśli zastosujesz się do tych zaleceń, zminimalizujesz ryzyko rozwinięcia się mikroorganizmów pod płytką paznokcia albo wokół.

Pielęgnacja dłoni i paznokci – nawilżanie

Każdy wie, jak ważne jest nawilżanie skóry twarzy, dekoltu, stóp. Nie wszyscy jednak pamiętają o nawilżaniu dłoni i paznokci. Jest to bardzo ważny element codziennej pielęgnacji! Dlaczego warto nawilżać paznokcie? Przede wszystkim wyglądają wtedy na zdrowsze i zadbane. Istotne jest również otoczenia samego paznokcia, czyli skórki. Jeśli są suche oraz odstają, dłonie zazwyczaj wyglądają nieestetycznie.

Zabiegi pielęgnacyjne na dłonie możesz zrobić nawet w domu. Spróbuj olejowania. Zabieg polega na smarowaniu płytki i obszaru wokół, olejkami. Najlepiej robić to 2 razy dziennie, w późniejszy stadium raz dziennie. Inna metodą jest namaczanie dłoni w ciepłej wodzie z dodatkiem olejku. W tym celu wybierz np. oliwę z oliwek, olejek różany lub rycynowy. Jeśli nie lubisz tłustego filmu, który zostawia olejek, wybierz nawilżający krem do rąk. Najlepszy będzie taki o naturalnym składzie.

pielęgnacja dłoni

Zdrowe paznokcie – skracaj je regularnie

Wielomiesięczne zapuszczanie paznokci jest dla nich szkodliwe. Poza faktem, że zbyt długa płytka paznokcie jest niewygodna, obecne trendy jasno pokazują, że to właśnie krótkie paznokcie są w trendzie. Poza tym, regularne podcinanie paznokci je wzmacnia i sprawia, że rosną szybciej.

Warto pamiętać o prawidłowej technice obcinania, a właściwie piłowana paznokci. Wytyczne ekspertów mówią o tym, aby zdecydowanie unikać narzędzi takich jak cążki czy nożyczki. Sprzęt tego typu potrafi naruszyć delikatną strukturę paznokcia, co w efekcie może sprawić, że stanie się on łamliwy i kruchy.
Najlepszym wyjściem będzie wykorzystanie pilniczka papierowego i piłowanie płytki paznokcia w jednym kierunku. Pamiętaj, aby unikać piłowania w obie strony (w lewo i prawo), to również bardzo szkodzi i wpływa na rozdwajanie.

Odpowiednia dieta

Zdrowe paznokcie to również odpowiednia dieta. To co jemy ma ogromny wpływ na to, jak wyglądamy oraz na kondycję naszych paznokci. Osoby, które zmagają się z nadmierną łamliwością powinny jeść produkty bogate w proteiny (np. warzywa o ciemnej, zielone barwie, dobry jakościowo nabiał, ryby, chude mięso). Takie produkty są świetnym źródłem białka, czyli budulca włosów oraz paznokci. Ten cenny składnik znajdziesz również w zbożach, otrębach, płatkach owsianych czy zarodkach pszennych.

Nie zapominaj o witaminie A, przyśpiesza ona cykl odnowy komórek, z których są zbudowane paznokcie. Do diety włącz warzywa pomarańczowe, zielone oraz żółte.

zdrowe paznokcie zabiegi

Pielęgnacja dłoni i paznokci – zachowaj zdrowy rozsądek

Warto pamiętać o tym, że nasze paznokcie nigdy nie będą wyglądać zdrowo i estetycznie jeśli je obgryzamy. To jeden z najgorszych nawyków, który wpływa nie tylko na wygląd, ale również na stan zdrowia. Obgryzając paznokcie uszkadzasz macierz (czyli część znajdującą się pod skórą). Obecność śliny (wilgoci) sprawi, że obszar ten będzie stale wilgotny, staje się on wtedy podatny na grzyby i bakterie.

Piękne i zdrowe paznokcie oraz dłonie to wizytówka każdej z nas. Warto jest się stosować do tych kilku, prostych rad. Pamiętaj, samo pomalowanie płytki paznokcia nie sprawi, że dłonie będą wyglądać estetycznie. Kieruj się zasadą, która mówi: najpierw zadbaj o zdrowie, potem o wygląd. Jeśli masz jakiekolwiek problemy skórne (grzybicę, nadmierną suchość, nierówną płytkę), aby w pełni cieszyć się swoim manicure, niezwłocznie pozbądź się problemów. Później, pozostanie Ci jedynie cieszyć się pięknymi dłońmi.

Kategorie: CiałoManicure

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *