Nie jest tajemnicą, że większość kobiet na świecie, niezależnie od kontynentu, rasy czy zasobności portfela dąży do tego, aby wyglądać jak najlepsza wersja siebie. Niektóre z nas codziennie wykonują makijaż, dbają o estetyczny wygląd dłoni i paznokci oraz starannie dobierają strój dnia. Naszym wielkim atutem są również włosy. Kobiety uwielbiają o nie dbać i sprawiać, aby wyglądały najlepiej, jak to możliwe. Niestety nie każda otrzymała od natury kolor włosów, który jej odpowiada lub pasuje. Osobiście znam jedynie dwie kobiety, które nigdy nie farbowały włosów. Reszta z nas, poddaje się zabiegom tego typu regularnie w salonie, bądź na własną rękę.

Nie wiem czy wiesz, ale włosy blond są jednymi z najcięższych w pielęgnacji. Wpływa na to wiele czynników, o których powiem później. Z własnego doświadczenia wiem, że wieloletnie farbowanie włosów na blond jest dla nich meczące i często je osłabia. Czy wiesz zatem, jak powinna wyglądać pielęgnacja farbowanych włosów blond? Zapraszam na krótki poradnik, o tym na czym powinnaś się skupić, jeśli jesteś szczęśliwą posiadaczką tego cudownego koloru włosów.

pielęgnacja farbowanych włosów blond

Dlaczego farbowane włosy blond są tak wymagające?

Mimo tego, że efekt końcowy jest piękny i wychodzisz od fryzjera zadowolona, już kilka dni po wizycie Twoje włosy zaczynają się „dziwnie” zachowywać? Są niesforne, nie błyszczą się i kołtunią? Niestety, to jedynie niektóre z kłopotów jakie mogą Cię czekać jeśli nie będziesz stosować odpowiedniej pielęgnacji.

Jasne pasma włosów mają dużą tendencję do matowienia. Główną przyczyną jest to, że podczas koloryzacji, poprzez różne środki chemiczne, otwierane są łuski włosa, w celu wytrącenia melaniny (ciemny barwnik). Po wypłukaniu naturalnego barwnika z pasm, łuski są zamykane poprzez zastosowanie odpowiedniej odżywki. Jeśli fryzjer pominie ten krok, włosy staną się szorstkie i matowe.

pielęgnacja farbowanych włosów w domu

Co lubią blond włosy?

Aby cieszyć się piękną blond fryzurą, powinnaś stosować kilka zasad, które niewątpliwie pomogą w utrzymaniu ich dobrej kondycji.

Mycie

Może o tym nie wiesz, ale pielęgnacja włosów blond zaczyna się już na etapie ich mycia. Moim wielkim odkryciem było to, aby nie nakładać szamponu na całą długość włosów. Tym sposobem unikniesz przesuszenia końcówek- a chcemy tego unikać! Jeśli problem zniszczonych i przesuszonych włosów Cię dotyka, najlepiej jest zastosować taki oto schemat:
1. Na całą długość włosów (od ucha w dół) nałóż obficie odżywkę lub maskę. Pamiętaj aby włosy były wilgotne- nie mokre. Nie spłukuj produktu przez cały proces. Dzięki temu zabezpieczysz je przed szkodliwym działaniem szamponu.
2. Następnie, umyj SKÓRĘ głowy ulubionym szamponem i na koniec, spłucz maskę z włosów za pomocą powstałej piany.
3. Trzecim krokiem jest ponowne nałożenie odzywki/maski na włosy i pozostawienie jej na czas, który zaleca producent.
Jest to moja ulubiona metoda mycia, dzięki której moje włosy blond są odpowiednio odżywione, miękkie i przyjemne w dotyku.

pielęgnacja farbowanych włosów mycie

Suszenie i rozczesywanie

Włosy blond nie znoszą suszenia gorącym powietrzem. W tej kwestii masz dwa wyjścia. Pierwszym, który sprawdza się w moim przypadku, jest używanie letniego/zimnego nawiewu z suszarki (oczywiście zawsze możesz zabezpieczyć swoje włosy produktem przeciw wysokim temperaturom). Jeśli masz włosy średniej długości i krótsze, nie wychodzisz nigdzie z domu, lub po prostu Twoje włosy nie wymagają stylizacji, możesz pozostawić je do wyschnięcia samoistnego.

włosy blond suszenie

Blondynki wiedzą, że rozczesywanie farbowanych pasm nie jest proste. Jeśli masz włosy falowane bądź kręcone z natury, poleca się rozczesywać je na mokro (w celu uniknięcia puszczenia się). Włosy proste mogą być czesane na sucho jednak są wyjątki. U mnie, mimo tego że mam włosy proste, sprawdza się wyłącznie nierozczesywanie mokro. Jednak trzymam się pewnych reguł. Włosy wilgotne są o wiele bardziej podatne na uszkodzenia mechaniczne, szybciej się łamią i kruszą. Dlatego warto jest używać specjalnych szczotek lub grzebienia o grubych oczach (ja używam szczotki Tangle Teezer). Możesz również pomóc sobie, stosując odżywkę bez spłukiwania lub olejek (w moim przypadku, od lat sprawdza się druga opcja).

Olejowanie i silikony

Zdaję sobie sprawę z tego, ze nie każda z nas, ma czas i ochotę na tak skomplikowany proces pielęgnacyjny. Jednak, zdecydowanie polecam metodę olejowania włosów (stosuję ją raz na 2-3 tygodnie). Pielęgnacja włosów farbowanych oparta na bogatych w składniki odżywcze olejach jest świetnym pomysłem, który pozytywnie wpłynie nie tylko na strukturę włosa, ale przede wszystkim wygląd. Dzięki olejom są one bardziej miękkie i lśniące.

Co z silikonami? Wszyscy dookoła starają się nam wmówić, abyśmy za wszelką cenę unikały silikonów w produktach. Jednak okazuje się, że blond włosy lubią ten składnik. Niektóre, nawet go kochają. Okazuje się, że jest to jeden z najlepszych „ochraniaczy” włosów wysokoporowatych, kruchych, przesuszonych. Dodatkowo chronią przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz negatywnymi czynnikami zewnętrznymi. Silikony, które stosujemy powinny być łatwo zmywalne.

włosy blond olejowanie

Regularne podcinanie

Musisz zmienić nastawienie do obcinania fryzury.. Uważam, że nie ma co rozpaczać nad regularnym podcinaniem, szczególnie jeśli chodzi o blond włosy. Uwierz mi, że zdecydowanie lepiej wyglądają lśniące i zdrowe, a przy tym średniej długości, niż zniszczone i wykruszone- długie. Po drugie, pamiętaj że włosy odrastają. Prędzej czy później osiągną pożądaną długość.

Dlatego, jeśli Twoje pasma się wykruszają a końcówki są rozdwojone, jak najszybciej umów się do fryzjera i pozbądź się tego problemu. Dodatkowo poproś o zastosowanie intensywnej pielęgnacji podczas usługi.

pielęgnacja farbowanych włosów czesanie

Odżywki i maski

Rekonstrukcja i intensywna regeneracja włosów blond wymaga stosowania bogatszych formulacji. Do takich zaliczyć można maski. Najlepiej jest wybrać takie z proteinami małocząsteczkowymi. Zawsze jednak pamiętaj, aby stosować się do zaleceń producenta. Nieodpowiednie używanie masek może skończyć się usztywnieniem włosów i puszeniem się, co może zwiększyć ich podatność na uszkodzenia mechaniczne.

Dodatkowo, może zdążyć się tak, że Twoje włosy nie tolerują protein. Jeśli masz taki problem, po masce tego typu, zastosuj odżywkę z kwaśnym Ph, która zamyka łuski włosa.

Myślisz nad doczepieniem włosów naturalnych? Sprawdź artykuł http://www.infokosmetyka.pl/naturalne-wlosy-doczepiane-warto-wiedziec/


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *