Przeprowadzanie zabiegu manicure wymaga zachowania higieny – tak w salonie kosmetycznym, jak i w warunkach domowych. Stylistki i kosmetyczki muszą przestrzegać określonych norm, by oferowane usługi były bezpieczne dla klientek. Narzędzia muszą być czyszczone i sterylizowane w odpowiedni sposób. Jakie urządzenia są niezbędne w salonie kosmetycznym dla zachowania higieny oraz jakie są przydatne przy domowym manicure?

Prowadząc salon kosmetyczny, należy przestrzegać norm higieny i bezpieczeństwa pracy określonych w przepisach. Przy manicure trzeba stosować narzędzia jednorazowe – a narzędzia wielokrotnego użytku muszą być dezynfekowane i sterylizowane. W salonach manicure stosuje się do tego celu autoklawy, a także myjki ultradźwiękowe.

Autoklawy i myjki

Autoklawy pozwalają dezynfekować i sterylizować narzędzia. Są proste i wygodne w obsłudze. Pozwalają na zachowanie wymaganej czystości narzędzi użytku wielokrotnego. Dodatkowym urządzeniem jest zgrzewarka, która umożliwia przechowywanie sterylnych narzędzi w foliowo papierowych pakietach.

Autoklawy można też stosować w domowych warunkach, gdy przeprowadzamy zabiegi manicure u wielu osób. Dobrym rozwiązaniem dla stylistek-amatorek oraz dla profesjonalistek są też myjki ultradźwiękowe, które są niezastąpione przy dokładnym czyszczeniu niewielkich elementów. Myjka sprawdzi się między innymi przy czyszczeniu frezów.

Frezarka do paznokci i pochłaniacz pyłu

Frezarka do paznokci podczas swojej pracy generuje spore ilości pyłu. Usuwanie masy żelowej i akrylowej, piłowanie kształtu paznokci, usuwanie skórek prowadzi do powstawania odpadów w postaci drobinek, które należy usuwać na bieżąco dla zachowania czystości na stanowisku pracy. Niezastąpiony w tym wypadku okazuje się pochłaniacz pyłu. To niewielkie urządzenie jet w stanie zapewnić optymalne warunki, gdy frezarka do paznokci pracuje na pełnych obrotach. Można po usunięciu manicure od razu przystąpić do wykonywania nowego. Pochłaniacz pyłu wpływa też na komfort pracy stylistki oraz na bezpieczeństwo i zdrowie wszystkich osób przebywających w pomieszczeniu. Pył unoszący się w powietrzu przedostaje się do dróg oddechowych i do płuc. W przypadku kosmetyczek codziennie pracujących w dużym zapyleniu może to prowadzić do rozwoju chorób zawodowych. Nadmiar pyłu jest również niekomfortowy dla klientek. Dobry pochłaniacz to podstawa wyposażenia stanowiska pracy w salonie. Możesz zaopatrzyć się w niego również, wykonując i usuwając manicure w domu – jeśli korzystasz przy tym z frezarki.

Stanowisko pracy stylistki powinno być też wyposażone w odpowiednią ilość artykułów jednorazowych, takich jak rękawiczki, chusteczki kosmetyczne, waciki bezpyłowe, patyczki drewniane, papierowe pilniczki. Artykuły z tej kategorii pozwalają w bardzo łatwy sposób zachować higienę podczas przeprowadzania zabiegów kosmetycznych.

Kategorie: Manicure

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *